Okey Oyunu Çeşitleri

Oyun 106 taştan ibaret bir oyun setiyle oynanır. Taşlar dört farklı renkte olup üzerlerinde birden on üçe kadar sayılar yazılıdır. Her sayıdan sekiz taş bulunur: iki kırmızı, iki mavi, iki sarı ve iki siyah. Numarasız olan iki taş ise joker taşının yerine kullanılır. Okeyde düz okey ve 101 (Yüzbir) adıyla okey oyunu çeşitleri mevcuttur. Oyununun genel kuralları değişmese de her oyun tipinde bazı kurallar değişebiliyor.

Düz okey oyunu ıstakadaki taşların belli bir sayı dizilimiyle yerleştirilmesiyle kazanılır. Bunu ilk yapan kişi ıstakayı diğerlerine göstererek oyunu bitirir. Yüzbir oyununda ise gerekli dizilime ulaşılıp sayıların toplam değeri yüzbir olduğu zaman taşlar ortaya açılmaya başlanır. Bu tüm taşlar açılıp ıstakada taş kalmayıncaya kadar devam eder. Düz okeyden farklı olarak daha az taş değeri olması önemidir.

Sitemizde okey oyunu çeşitleri arasından Yüzbir daha çok oynanıyor. Düz okey oyunu ilk oynayanların tercih ettiği bir oyundur. Düz okeyi öğrendikten sonra sürekli oynamak bir süre sonra sıkabiliyor. Daha karmaşık olan Yüzbir oyunu daha fazla kural içeriyor, bu yüzden Yüzbir okey türü daha fazla tercih ediliyor.

101 Okey Oyna

101 Okey Oyna olarak internetteki en iyi okey platformlarından bir tanesiyiz. 101okeyoyna.com sitemizde okey oyunu çeşitleri olarak düz okey ve yüzbir okey vardır. Sitemize girerek okey oyna seçeneğinden hemen okey oynamaya başlayabilirsiniz. Sitemizde okey oynamak için ilk olarak kayıt olmak gerekiyor. Facebook aracılığıyla da kayıt olunabiliyor. Nick name ve şifre oluşturulduktan sonra hesap açılmış oluyor ve okey oynamaya başlanabiliyor. Okey platformumuzda binden fazla oyuncu mevcut olup yüzlerce oyuncu çevrimiçi haldedir. Bu oyuncularla günün her saatinde okey ve yüzbir oynamak mümkün.

Sayfamıza Kaç Oy Verirsiniz.

Bir önceki paylaşımımız olan 101 Okey Oyna başlıklı yazımız 101 Okey, 101 Okey Oyna ve Okey Oyna hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER YAZILAR

Okey Oyunu Oyna Okey Oyunu Oyna

İçindekiler1 Okey Odaları2 Okey Nasıl Oynanır? Okey 106 taş ile oynanan masa oyunudur. Sitemiz okey seven kişilere...

Okey Oyunu Nasıl Kazanılır? Okey Oyunu Nasıl Kazanılır?

İçindekiler1 Okey Oyunu Nasıl Oynanır?2 101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır? Online olarak oynan okey oyunu oldukça...

101 Okey Oyna 101 Okey Oyna

İçindekiler1 Okey Odaları ve Sohbet2 İlgi Alanlarına Göre Sohbet Odaları Tarihi çok eskilere dayanan okey...

Türkiye'nin En Büyük 101 Okey Oynama Sitesi