5 Taş Nasıl Oynanır

Klasik çocuk oyunlarından biri olan 5 taş, daha ziyade derelerden toplanan ve misketten biraz büyük olan düzgün yuvarlak taşlarla oynanıyor.

5 Taş Oyunun Kuralları ​​​​​​​

Belli sıralamayla havaya atılan taşların düşürülmeden tekrar tutulması kuralına dayanıyor. Tutulamadığı takdirde oyuncu yanmış oluyor. 5 taş oyunu 5 tane kademeden oluşuyor. Birler, ikiler, üçler, dörtler ve beşler kademelerini tamamlayan oyuncu, oyunu da kazanmış oluyor. Oyuncu hangi kademede yanarsa oyunu en başından değil, tekrar sıra kendisine geldiğinde yandığı o kademeden oynamaya devam ediyor. En az iki kişi arasında oynanırken, üç ya da dört kişi ile de oynanabiliyor.

5 taş oyna
5 taş oyna

İlk olarak, oyuncu seçimi ile oyuna başlanıyor. Bu seçim bir tekerleme ile yapılabileceği gibi oyuncuların beş taşı havaya atarak ellerinin arkaları ile tutma becerilerine göre de olabiliyor. ​​​​​​​Birler: Beş taş havaya atılıp yere serbest bırakılıyor. İçlerinden biri seçilerek alınıyor. O taş havaya atılırken aynı elle yerden taşlar tek tek toplanıyor. Havaya atılan taşı yakalayamaz ya da yerden taş toplarken diğer taşlara dokunulursa oyuncu yanıyor ve sıra bir diğer oyuncuya geçiyor.

5 Taş Okey Oyna

​​​​​​​İkiler: Beş taş havaya atılıyor ve yere serbest bırakılıyor. İçlerinden biri seçiliyor. O taş alınıp havaya atılırken bu defa taşlar ikişer olarak toplanmaya çalışılıyor. ​​​​​​​Üçler: Beş taş havaya atılarak yere serbest bırakılıyor. İçlerinden uygun olan biri seçilerek alınıyor. O taş havaya atılırken yerdeki taşların üçü bir defada ve kalan biri de bir defada alınarak oyun basamağı tamamlanıyor.

​​​​​​​Dörtler: Beş taş havaya atılarak yere serbest bırakılıyor. İçlerinden biri alınıyor. O taş havadayken yerdeki dört taşın hepsi bir defada alınmaya çalışılıyor.

​​​​​​​Beşler: Oyunun bu son kademesinde taşlar yere serbest bırakılıp içlerinden uygun olan bir tanesi alınıyor. Diğer elin baş parmağı ve orta parmağı açılarak yerde bir kare oluşturuluyor. Rakip oyuncu yerden bir taş göstererek kaleden en son geçmesini istediği taşı belirtiyor. Oyuncu seçip aldığı taşı havaya atarak yerdeki taşları tek tek kaleden geçiriyor.

5 (100%) 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Büyük 101 Okey Oynama Sitesi