101 Nasıl Oynanır?

101 birçok genç, yaşlı ya da çocuk yaştaki eğlenmeyi seven ve masa oyunu tutkunu olan kişilerce çok sevilen okey türlerinden biridir. 101 nasıl oynanır? Sorusunu cevaplayacak olursak öncelikli olarak 4 kişinin bir araya gelmesi gerekmektedir. 4 kişi bir araya geldikten sonra masadaki oyun düzenine göre eğer eşliyse karşılıklı 2 oyuncu eşli olarak oynayabilirken eğer masa düzeni tekli ise 4 kişi de tek başına oynayabilir.

101 Oyunu Nedir?

En başta 101 nasıl oynanır? Sorusunun cevabını tam olarak açıklamadan önce 101 oyunu nedir sorusunun cevabının yanıtlanması ve bu tanımın bilinerek oyuna başlanması rakiplere karşı büyük bir avantaj kazandıracaktır. 101 oyunu; 106 okey taşıyla birlikte oyun kurucu sayesinde beşli beşli olacak şekilde yerdeki taşların ters çevrilerek dizilmesiyle başlamaktadır ve bu kısma kadar normal okeyden ayrılan bir özelliği yoktur. Ancak sonrasında 101 oyununu klasik okeyden ayıran ve bu oyunun online masamızda tercih edilmesinin nedeni olarak elindeki per sayılarının rakamsal değerlerinin toplamı 101 olana kadar kimsenin elini yere açamaması durumudur. Eğer elinizdeki sayının toplamı 100 ise ve elinizi 101 olarak hesaplayıp yere açtıysanız ceza olarak -101 puan alırsınız.

101 Oyununun Türleri Nelerdir?

101 oyunun toplamda 2 türü mevcuttur. 101 nasıl oynanır? Sorusuyla bir arada açıklanabilecek oyun türlerinden ilki katlamasız 101dir. Masa içerisindeki rakiplerden biri 101 açtıysa bir sonraki elini açacak kişinin 101 açma hakkı bulunması durumudur. Ancak bu durum katlamalı oyun türüyle aradaki net farklı açıklamaktadır. İkinci 101 oyun türü de katlamalı olandır. Masa içerisinde katlamalı bir oyun düzeni varsa ve ilk açan kişi 101 ile açtıysa diğer açacak kişinin en düşük 102 puana ihtiyacı vardır. Bir sonraki kişinin ise en az 103 olarak devam etmektedir.

Sayfamıza Kaç Oy Verirsiniz.

Bir önceki paylaşımımız olan Okey Nasıl Oynanır? başlıklı yazımız Okey ve Okey Oynama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER YAZILAR

Okey Oyunu Çeşitleri Okey Oyunu Çeşitleri

Oyun 106 taştan ibaret bir oyun setiyle oynanır. Taşlar dört farklı renkte olup üzerlerinde birden on üçe kadar...

Okey Oyunu Oyna Okey Oyunu Oyna

İçindekiler1 Okey Odaları2 Okey Nasıl Oynanır? Okey 106 taş ile oynanan masa oyunudur. Sitemiz okey seven kişilere...

Okey Oyunu Nasıl Kazanılır? Okey Oyunu Nasıl Kazanılır?

İçindekiler1 Okey Oyunu Nasıl Oynanır?2 101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır? Online olarak oynan okey oyunu oldukça...

Türkiye'nin En Büyük 101 Okey Oynama Sitesi